400AXW100M16X35
Mfr.Part #
400AXW100M16X35
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Series :
AXW
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Capacitance :
100μF
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
580mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
870mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Datasheets
400AXW100M16X35
AXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can