400AX4.7MEFCTA8X9
Mfr.Part #
400AX4.7MEFCTA8X9
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
AX
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
400AX4.7MEFCTA8X9
Rubycon 400AX4.7MEFCTA8X9
AX 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can