3RP25051BW30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3RP25051BW30
Manufacturer
Siemens
Description
RELAY TIME DELAY 100HR 3A 250V
Stock
73
In Stock :
73
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Time Delay Relays
Delay Time :
0.05 Sec ~ 100 Hrs
Supply Voltage :
12 → 240V ac/dc
Termination Type :
Snap-On
Switch Configuration :
DPDT
Timing Initiate Method :
Reference Standard :
CCC; CE; CSA; C-TICK; EAC; UL
Sealing :
IP20
Voltage - Supply :
12 ~ 240VAC/DC
Body Breadth :
22.5 mm
Contact Current :
3A
Rated control supply voltage at DC :
Adjustable Time Delay-Max :
360000 s
Relay Action :
Momentary
Contact Configuration :
DPDT
Physical Dimension :
100mm x 22.5mm x 91.6mm
Body Length or Diameter :
100 mm
Body Height :
91.6 mm
Length :
90mm
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Max. temperature :
+60°C
Coil Voltage(AC)-Max :
240 V
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Width :
22.5
Electrical lifespan :
100000
Type of electric connection :
Screw connection
Mounting Feature :
DIN-RAIL MOUNT
Product Status :
Active
Coil Voltage(DC)-Max :
240 V
Surface Mount :
No
Package :
Bulk
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Base Product Number :
3RP2505
Terminal Type :
Screw
Time Delay :
250ms
Adjustable Time Delay-Min :
0.05 s
Maximum Operating Temperature :
+60°C
Number of Contacts :
2
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Contact Material :
AgSnO2
Max. operating voltage :
240V
Content :
1pc(s)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS-compliant :
yes
Function :
Programmable (Multi-Function)
Series :
SIRIUS 3RP25
Height :
100mm
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Min. temperature :
-25°C
Depth :
90mm
Dim :
(W x H x D) 22.5 x 100 x 90 mm
Minimum Operating Temperature :
-25°C
Type :
3RP2505-1BW30
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Relay Type :
Mechanical Relay
Termination Style :
Screw Terminal
Mounting Type :
DIN Rail
Durability :
Weight :
0.18
Min. operating voltage :
12V