3EZ75D5E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ75D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Base Part Number :
3EZ75
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 56V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pbfree Code :
yes
Power - Max :
3W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5%
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Impedance-Max :
85Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
3EZ75D5E3/TR12
Microsemi 3EZ75D5E3/TR12
ZENER DIODE 85Ohm ±5% 500nA @ 56V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ75D5E3/TR12 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 56V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 75V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
3EZ75D5E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 56V
500nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)