3EZ7.5D/TR8
Mfr.Part #
3EZ7.5D/TR8
Description
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
3EZ7.5
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±20%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
2Ohm
Zener Voltage :
7.5V
Impedance-Max :
2Ohms
Power - Max :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
3W
Element Configuration :
Single
1 (Unlimited)
Datasheets
3EZ7.5D/TR8
Microsemi 3EZ7.5D/TR8
2Ohms ±20% 7.5V 5μA @ 5V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ7.5D/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 5V.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 7.5V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ7.5D/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5V
5μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)