3EZ27D2/TR8
Mfr.Part #
3EZ27D2/TR8
Description
DIODE ZENER 27V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
27V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 20.6V
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
3EZ27
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
10Ohms
Power - Max :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
27V
Impedance :
10Ohm
No
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
3EZ27D2/TR8
Microsemi 3EZ27D2/TR8
10Ohms ±2% 27V 500nA @ 20.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ27D2/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 20.6V.Reverse leakage currents can reach 500nA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ27D2/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 20.6V
500nA @ 20.6V is the maximum voltage (Tol)