3EZ200D2/TR8
Mfr.Part #
3EZ200D2/TR8
Description
DIODE ZENER 200V 3W DO204AL
Impedance :
875Ohm
Zener Voltage :
200V
Through Hole
Power - Max :
3W
Tolerance :
±2%
Base Part Number :
3EZ200
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
200V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Impedance-Max :
875Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
3EZ200D2/TR8
Microsemi 3EZ200D2/TR8
875Ohms ±2% 200V 500nA @ 152V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ200D2/TR8 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 152V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 200V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ200D2/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)