3EZ24D2E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ24D2E3/TR12
Description
DIODE ZENER 24V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
9Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Radiation Hardening :
No
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
24V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 18.2V
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
3EZ24
Impedance :
9Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
3EZ24D2E3/TR12
Microsemi 3EZ24D2E3/TR12
ZENER DIODE 9Ohm ±2% 24V 500nA @ 18.2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ24D2E3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 18.2V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
3EZ24D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 18.2V
500nA @ 18.2V is the maximum voltage (Tol)