39D556F200FL6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
39D556F200FL6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 55UF 200V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Polarization :
Polar
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.634Diax2.142L 16.10mmx54.40mm
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-20°C
Tolerance :
-10% +50%
Length :
54.4068mm
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Life (Hours) :
500 hours
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
55μF
Series :
39D
Datasheets
39D556F200FL6
39D 55μF Capacitor -10% +50% Bulk Through Hole 0.634Diax2.142L 16.10mmx54.40mm -20°C~85°C Polar Axial, Can