39D257G050HE6
Mfr.Part #
39D257G050HE6
Description
CAP ALUM 250UF 50V AXIAL
Factory Lead Time :
21 Weeks
Capacitance :
250μF
39D
JESD-609 Code :
e0
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-20°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
45 %
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.886Diax1.142L 22.50mmx29.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Tolerance :
-10% +75%
Pbfree Code :
No
Diameter :
22.5mm
Through Hole
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.45
Length :
29mm
Datasheets
39D257G050HE6
39D 250μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.886Diax1.142L 22.50mmx29.00mm -20°C~85°C Polar Axial, Can