39D158G040HP6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
39D158G040HP6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 40V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
67.1mm
Diameter :
22.5mm
Voltage - Rated DC :
40V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
15 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
500 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Axial, Can
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
39D
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dissipation Factor :
45 %
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
500 hours
Capacitance :
1500μF
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.886Diax2.642L 22.50mmx67.10mm
Tolerance :
-10% +75%
Tan Delta :
0.45
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
39D158G040HP6
39D 1500μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.886Diax2.642L 22.50mmx67.10mm -20°C~85°C Polar Axial, Can