397LBB400M2DG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
397LBB400M2DG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tan Delta :
0.15
Ripple Current @ High Frequency :
3.7485A @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
637.64mOhm @ 120Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
2.55A
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Published :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
LBB
Ripple Current @ Low Frequency :
2.55A @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
3.12mA
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
45mm
Capacitance :
390µF
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
397LBB400M2DG
Cornell Dubilier Electronics 397LBB400M2DG
LBB 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.55A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In