383LX153M080B062V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
383LX153M080B062V
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
80V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Length :
63mm
Series :
383LX
Ripple Current :
6.65A
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
7.65A @ 20kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 120Hz
Diameter :
50mm
Published :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Lead Pitch :
10mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
15000µF
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Weight :
170.097139g
Leakage Current :
3.28634mA
Ripple Current @ Low Frequency :
6.65A @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Datasheets
383LX153M080B062V
Cornell Dubilier Electronics 383LX153M080B062V
383LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.65A 1.969Dia 50.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead