382LX223M100B092VS
Mfr.Part #
382LX223M100B092VS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 100V SNAP
Stock
784
In Stock :
784
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
11.76A @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Diameter :
50mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
92mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
13.52A @ 20kHz
Height Seated (Max) :
3.701 94.00mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Published :
2016
Mounting Type :
Through Hole
Series :
382LX
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Ripple Current :
11.76A
Life (Hours) :
3000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Aluminum
Capacitance :
22000µF
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Cornell Dubilier Electronics 382LX223M100B092VS
382LX 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 11.76A 1.969Dia 50.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead