382LX152M350B062V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
382LX152M350B062V
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
170.097139g
Leakage Current :
2.17371mA
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
6.01A
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
382LX
Ripple Current @ High Frequency :
8.41A @ 20kHz
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
6.01A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
63mm
Diameter :
50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
2.559 65.00mm
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1500μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Pitch :
10mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Datasheets
382LX152M350B062V
Cornell Dubilier Electronics 382LX152M350B062V
382LX 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 6.01A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In - 5 Lead