382LX123M080A082
Mfr.Part #
382LX123M080A082
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP
Stock
437
In Stock :
437
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
382LX
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
12000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
2009
Voltage - Rated :
80V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
382LX123M080A082
Cornell Dubilier Electronics 382LX123M080A082
382LX 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead