382LX102M500B082VS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
382LX102M500B082VS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP
Stock
193
In Stock :
193
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
199mOhm
Capacitance :
1000µF
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Size / Dimension :
1.969Dia 50.00mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
5.05A @ 120Hz
Series :
382LX
Voltage - Rated :
500V
Life (Hours) :
3000 hours
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
2016
Ripple Current :
5.05A
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
7.07A @ 20kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Min Operating Temperature :
-25°C
Mount :
Through Hole
Cornell Dubilier Electronics 382LX102M500B082VS
382LX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.05A 1.969Dia 50.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead