381LX561M250A012
Mfr.Part #
381LX561M250A012
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Stock
409
In Stock :
409
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 20kHz
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.5A
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
1.1225mA
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Series :
381LX
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
3000 hours
Weight :
41.999989g
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
296mOhm
Height :
25mm
Capacitance :
560μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
2014
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Datasheets
381LX561M250A012
Cornell Dubilier Electronics 381LX561M250A012
381LX 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In