381LX471M315A032
Mfr.Part #
381LX471M315A032
Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
470µF
381LX
Lead Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 20kHz
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
1.15432mA
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
35mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Weight :
56.699046g
Polarization :
Polar
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
315V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
423mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.4A
Life (Hours) :
3000 hours
Datasheets
381LX471M315A032
Cornell Dubilier Electronics 381LX471M315A032
381LX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In