381LX333M016A032
Mfr.Part #
381LX333M016A032
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 20kHz
Diameter :
35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.7A @ 120Hz
Capacitance :
33000μF
Weight :
56.699046g
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current :
4.7A
Published :
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
381LX
Height :
35mm
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
10mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
2.17991mA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
381LX333M016A032
Cornell Dubilier Electronics 381LX333M016A032
381LX 33000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In