381LX281M550A052
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381LX281M550A052
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 280UF 20% 550V SNAP
Stock
40
In Stock :
40
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
655mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Ratings :
Voltage - Rated :
550 V
Capacitance :
280 μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
2.047" (52.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
1.26 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2 A @ 20 kHz
Datasheets
381LX281M550A052
Cornell Dubilier Electronics 381LX281M550A052
280 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.378" Dia (35.00mm) -25°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In