381LX121M450K032
Mfr.Part #
381LX121M450K032
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Operating Temperature :
-25°C~105°C
yes
Custom Capabilities :
PVC Insulated Can
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Length :
35mm
Ripple Current :
700mA
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
700mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Voltage - Rated DC :
450V
Terminal Pitch :
10mm
Leakage Current :
0.697137mA
Capacitance :
120μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.21Ohm @ 120Hz
Weight :
39.999986g
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
30mm
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
381LX
Datasheets
381LX121M450K032
Cornell Dubilier Electronics 381LX121M450K032
381LX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 700mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In