381LX102M080H012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381LX102M080H012
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
80V
Capacitance :
1000µF
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
381LX
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
381LX102M080H012
Cornell Dubilier Electronics 381LX102M080H012
381LX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In