381LR331M250H032
Mfr.Part #
381LR331M250H032
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
2.34A @ 20kHz
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1.64A
Capacitance :
330µF
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
452mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Weight :
21.999995g
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.64A @ 120Hz
Termination :
Snap in
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.86169mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
381LR331M250H032
Cornell Dubilier Electronics 381LR331M250H032
381LR 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.64A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In