381LQ682M050J042
Mfr.Part #
381LQ682M050J042
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
2
REACH SVHC :
Unknown
Capacitance :
6800µF
Ripple Current :
3.3A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Working Voltage :
50V
Height :
40mm
Test Frequency :
120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
31.000005g
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
3.8A @ 20kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
381LQ682M050J042
Cornell Dubilier Electronics 381LQ682M050J042
381LQ 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In