381LQ681M315A032
Mfr.Part #
381LQ681M315A032
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
1.38845mA
Working Voltage :
315V
Series :
381LQ
Height :
35mm
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.38A @ 20kHz
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
680μF
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
244mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Published :
Through Hole
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current :
1.7A
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
315V
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
1 (Unlimited)
Weight :
56.699046g
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
35mm
Termination :
Snap in
Datasheets
381LQ681M315A032
Cornell Dubilier Electronics 381LQ681M315A032
381LQ 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In