381LQ563M010K042
Mfr.Part #
381LQ563M010K042
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 10V SNAP
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Capacitance :
56000μF
Test Frequency :
120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
5.75A @ 20kHz
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
23mOhm @ 120Hz
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Number of Pins :
2
Length :
40mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 120Hz
Factory Lead Time :
24 Weeks
Diameter :
30mm
Weight :
43.999991g
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
10V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Surface Mount :
No
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
5A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
381LQ563M010K042
381LQ 56000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In