381LQ562M100A452
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381LQ562M100A452
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Polarization :
Polar
Lead Pitch :
10mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
4.83A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44mOhm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Height :
45mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
5600µF
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
4.2A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Working Voltage :
100V
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Weight :
66.999987g
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
4.2A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
381LQ
Life (Hours) :
2000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
381LQ562M100A452
Cornell Dubilier Electronics 381LQ562M100A452
381LQ 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In