381LQ272M080J042
Mfr.Part #
381LQ272M080J042
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.76A @ 20kHz
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
80V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
104mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.4A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
2700μF
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
381LQ272M080J042
381LQ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In