381LQ183M035K452
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381LQ183M035K452
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Capacitance :
18000μF
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Terminal Pitch :
10mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Series :
381LQ
Length :
45mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.95A @ 20kHz
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
381LQ183M035K452
381LQ 18000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In