381EL680M400J012
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381EL680M400J012
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Weight :
19.999993g
Life (Hours) :
7000 hours
Height :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Capacitance :
68µF
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.17Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Snap in
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.1
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Series :
381EL
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
0.49478mA
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ High Frequency :
780mA @ 20kHz
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
560mA
Published :
Diameter :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
381EL680M400J012
Cornell Dubilier Electronics 381EL680M400J012
381EL 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In