381EL271M350K032
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
381EL271M350K032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
7000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.11
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.54A @ 20kHz
Weight :
39.999986g
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Leakage Current :
0.92223mA
Polarization :
Polar
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated DC :
350V
Series :
381EL
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
270μF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
1.1A
Packaging :
Bulk
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 120Hz
Diameter :
30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
381EL271M350K032
Cornell Dubilier Electronics 381EL271M350K032
381EL 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In