380LX332M063H042
Mfr.Part #
380LX332M063H042
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated DC :
63V
Radial, Can - Snap-In
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Bulk
Diameter :
22mm
Weight :
23.999998g
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10.0076mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Series :
380LX
Termination :
Snap in
Leakage Current :
1.36788mA
Capacitance :
3300µF
Ripple Current :
4.1A
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
10mm
Height :
40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Datasheets
380LX332M063H042
Cornell Dubilier Electronics 380LX332M063H042
380LX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.1A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In