380LX332M025H202
Mfr.Part #
380LX332M025H202
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SNAP
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Weight :
13.999987g
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.6A
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
3300µF
JESD-609 Code :
e3
380LX
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
177mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Termination :
Snap in
Height :
20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Diameter :
22mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency :
1.8A @ 20kHz
Leakage Current :
0.86168mA
Mount :
Through Hole
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Life (Hours) :
3000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
380LX332M025H202
Cornell Dubilier Electronics 380LX332M025H202
380LX 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In