380LX331M350J042
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
380LX331M350J042
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Series :
380LX
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
330µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.88A @ 120Hz
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Published :
Factory Lead Time :
21 Weeks
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
380LX331M350J042
380LX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In