380LX331M250H042
Mfr.Part #
380LX331M250H042
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.66A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
330µF
Published :
Datasheets
380LX331M250H042
380LX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In