380LX181M400J032
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
380LX181M400J032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
400V
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
0.804984mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10mm
Test Frequency :
120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Diameter :
25mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current :
1.3A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
180µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.85A @ 20kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
35mm
Published :
Series :
380LX
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
Life (Hours) :
3000 hours
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.3A @ 120Hz
Weight :
28.349523g
Factory Lead Time :
24 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.1Ohm @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
20 %
Tolerance :
±20%
Datasheets
380LX181M400J032
Cornell Dubilier Electronics 380LX181M400J032
380LX 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In