380LQ332M063H022
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
380LQ332M063H022
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
3300µF
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Terminal Pitch :
10mm
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
4.1A
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
380LQ
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 120Hz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Weight :
18.999992g
Ripple Current @ High Frequency :
4.72A @ 20kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
1.36789mA
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
63V
Height :
30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Number of Terminations :
2
Diameter :
22mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
126mOhm @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
380LQ332M063H022
Cornell Dubilier Electronics 380LQ332M063H022
380LQ 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.1A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In