380LQ103M035J032
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
380LQ103M035J032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
4.42A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
5.08A @ 20kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
21 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
58mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
35V
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
Series :
380LQ
Capacitance :
10000µF
Datasheets
380LQ103M035J032
Cornell Dubilier Electronics 380LQ103M035J032
380LQ 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In