37FB4415-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
37FB4415-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 15UF 10% 440VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Size / Dimension :
2.906Lx1.906W 73.81mmx48.41mm Lip
Lead Spacing :
0.813 20.64mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
15μF
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.880 73.15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Length :
73.819mm
Terminal Shape :
Binding Post
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
370V
Lead Free :
Lead Free
Width :
48.419mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Series :
MPF
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
20.6502mm
Voltage - Rated AC :
440V