37FB44125-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
37FB44125-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
12.5μF
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Width :
48.419mm
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Quick Connect, Disconnect
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
2.880 73.15mm
Lead Pitch :
20.6502mm
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Size / Dimension :
2.906Lx1.906W 73.81mmx48.41mm Lip
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Lead Free :
Lead Free
Length :
73.819mm
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Binding Post
Dielectric :
PP
Voltage - Rated DC :
440V
Height :
66.8mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
73.914mm
Voltage - Rated AC :
440V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Series :
MPF
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 440
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.813 20.64mm