36DX521F400EL2A
Mfr.Part #
36DX521F400EL2A
Description
CAP ALUM 520UF 400V SCREW
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
3.752 95.30mm
Lead Spacing :
0.752 19.10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Length :
92mm
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
44mm
Termination :
Screw
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Pitch :
19.1008mm
Series :
36DX
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
520μF
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
1.827Dia 46.40mm
Datasheets
36DX521F400EL2A
36DX 520μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 1.827Dia 46.40mm -40°C~85°C Polar 19.1008mm Radial, Can - Screw Terminals