36DX222F450DF2A
Mfr.Part #
36DX222F450DF2A
Description
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Series :
36DX
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Diameter :
76mm
Height Seated (Max) :
5.752 146.10mm
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
3.079Dia 78.20mm
Polarity :
Polar
Tolerance :
-10% +50%
Lead Pitch :
31.8008mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
2200µF
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Screw
Length :
143mm
Datasheets
36DX222F450DF2A
36DX 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals