36DX222F350CF2A
Mfr.Part #
36DX222F350CF2A
Description
CAP ALUM 2200UF 350V SCREW
Life (Hours) :
1000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Diameter :
64mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
2200µF
Length :
143mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
28.6004mm
Series :
36DX
Tolerance :
-10% +50%
Mount :
Chassis Mount
Polarity :
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.579Dia 65.50mm
Height Seated (Max) :
5.752 146.10mm
Voltage - Rated DC :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
350V
Datasheets
36DX222F350CF2A
36DX 2200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals