36DX152F350CC2A
Mfr.Part #
36DX152F350CC2A
Description
CAP ALUM 1500UF 350V SCREW
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
36DX
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
1.126 28.60mm
Lead Pitch :
28.6004mm
Diameter :
64mm
Height Seated (Max) :
4.252 108.00mm
Bulk
Length :
105mm
Screw
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
-10% +50%
Size / Dimension :
2.579Dia 65.50mm
Capacitance :
1500μF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated DC :
350V
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Datasheets
36DX152F350CC2A
36DX 1500μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.579Dia 65.50mm -40°C~85°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals