36DX132F350BF2A
Mfr.Part #
36DX132F350BF2A
Description
CAP ALUM 1300UF 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
2.079Dia 52.80mm
Diameter :
51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated DC :
350V
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Voltage - Rated :
350V
Series :
36DX
Chassis Mount
Length :
143mm
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
5.752 146.10mm
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
1300μF
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Pitch :
22.225mm
Datasheets
36DX132F350BF2A
36DX 1300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals