36D432F200DD2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
36D432F200DD2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4300UF 200V SCREW
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
2
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
4300μF
Life (Hours) :
1000 hours
Tolerance :
-10% +50%
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
Chassis Mount
Published :
Polarization :
Polar
Diameter :
76mm
Series :
36D
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.752 120.70mm
Lead Pitch :
31.8008mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
117mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.079Dia 78.20mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Polarity :
Polar
Datasheets
36D432F200DD2B
36D 4300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals