36D163G040BE2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
36D163G040BE2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 16000UF 40V SCREW
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
130mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
16000μF
Diameter :
51mm
Mount :
Chassis Mount
Series :
36D
Lead Spacing :
0.875 22.22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Life (Hours) :
1000 hours
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
22.225mm
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
5.252 133.40mm
Tolerance :
-10% +75%
Termination :
Screw
Voltage - Rated :
40V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
40V
Size / Dimension :
2.079Dia 52.80mm
Datasheets
36D163G040BE2A
36D 16000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.079Dia 52.80mm -40°C~85°C Polar 22.225mm Radial, Can - Screw Terminals