35ZL56MEFC8X7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35ZL56MEFC8X7
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
56µF
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
152mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
Diameter :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
160mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Series :
ZL
Height :
7mm
Ripple Current @ High Frequency :
380mA @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
380mA
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
35V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Datasheets
35ZL56MEFC8X7
Rubycon 35ZL56MEFC8X7
ZL 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 380mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can