35ZL270MEFC8X20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35ZL270MEFC8X20
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.25A
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
41mOhm
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
ZL
Package / Case :
Radial, Can
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
1.25A @ 100kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
625mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Capacitance :
270μF
Height :
20mm
Datasheets
35ZL270MEFC8X20
Rubycon 35ZL270MEFC8X20
ZL 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can